22. 2. 2023
Jak už se samotného nadpisu vyplívá, tak v této části seriálu o ohřívačích vody budou na stole plynové zásobníkové ohřívače vody.Sepíšeme si jejich hlavní výhody i nevýhody. Rozdělíme ohřívače do jednotlivých podkategorií dle možností instalace uživatele a dotkneme se malinko i historie této skupiny ohřívačů. Vypíchneme výrobce, kteří udávají na celosvětovém trhu trendy a v neposlední řadě učiním pár doporučení. Takže jdeme nato:
Hlavní dělení plynových zásobníkových ohřívačů:
Tyto ohřívače mají historii spojenou s plynofikaceni vesnic a měst. Plyn jako levné palivo měl sloužit k náhradě a zmírnění vytížení nedostatečné kapacity elektrické sítě. Proto jsme začali v hojné míře využívat plynové zásobníky na vodu. Verze s odtahem spalin do komína je tou technologicky nejstarší sestrou všech ostatních. Nějaký komín či spalinová cesta se i ve starších domech vždy našla a bylo tak po umístění plynové přípojky k domu poměrně jednoduché instalovat mnoho těchto ohřívačů po celé České Republice.
Obrovskou výhodou těchto ohřívačů je a bude nezávislost ohřevu vody na elektrické síti. Tyto ohřívače mají vlastní piezzo-elektrické zapalování (jiskru), kterou plyn zapálíte a plyn se šíří potrubím tlakem bez nutnosti užití elektřiny. Další velkou výhodou je vyšší výkon a z toho vyplívající rychlost ohřevu určitého množství vody. Nevýhodou těchto ohřívačů je atmosférický odtah jedovatých spalin, který je přirozeně odváděn přes komínové těleso. Je třeba pravidelný servis spalinové cesty a v případě nové montáže dnes kominík není úplně levnou záležitostí.
Potřebná velikost pro uživatele plynového zásobníku je zhuba poloviční než u elektrických zásobníků
Jedná se v podstatě hodně podobný systém ohřevu jako u ohřívačů s odtahem spalin do komína. Hlavním rozdílem je však to, že tyto plynové ohřívače nepotřebují ke svému pravozu spalinovou cestu s přirozeným tahem spalin do komína. K těmto typům ohřívačů si zákazník koupí sestavu pro přívod vzduchu a odvod spalin v jednom. Následně v rámci možností probourá obvodovou stěnu a připojí ohřívač - ten pak zároveň přisává czduch z venkovní části a spaliny vyfukuje taktéž ven dvouvrstvým odkouřením. U těchto malých plynových ohřívačů se jedná o tzv. "falešné" turbo řešení odtahu spalin. Tyto "malé" plynové zásobníky nemají odtahový vetilátor a tak je třeba spalinovou cestu vždy mít ihned za bojlerem. Není možné ji žádným způsobem prodlužovat a tak nejsou vhodné úplně pro každého. Dalším rozdílem oproti ohřívačům do komína je jeji menší výkon. To je právě důsledek absence komínového tahu a nemožnosti odvést tolik množství spalin. V místě instalace musíte vždy uvažovat o reálné možnosti instalace. Není u těchto totiž možné spaliny foukat např. sousedovi na zahradu, nebo sobě pod ohno, či balkon. Pořád se jedná o jedovaté splodiny vznikající při spalování plynu a tak je možnost instalace nutno vždy prokonzultovat s kominíkem, resp. revizním technikem na spalinové cesty.
Tyto plynové ogřívače jsou svým provedením a funkcí prakticky totožné se závěsnými plynovými zásobníky s odtahem spalin do komína. Hlavní rozdíl je většinou ve velikosti zásobníku. Tyto stacionární plynové ohřívače se vyrábí od objemu cca 110l a jsou určeny k postavení na pevnou zem. Jejich výkon je kolem 8 až 10kW a tím pádem množstvím možné dodané teplé vody vždy překová elektrický zásobník stejné i vyšší litráže. Opět výhodou u těchto tanků je tedy samozřejmě množství vyrobené teplé vody, rozměry, cena a přirozeně fungování těchto ohřívačů bez přívodu elektrické energie, což je pro některé zákazníky alfou a omegou, proč si nikdy nepořídit elektrický ohřívač.
Mezi nevýhody patří nutnost přisávání vzduchu sz okolí zásobníku, a tím pádem nutnost větracího otvoru v místnosti, kde je instalován. Zároveň revize a nutnost konroly spalinové cesty můžeme brát jako nevýhodu pro uživatele - to hlavně po stránce finanční.
Historicky se mezi uživateli uchytili obecné názvy jako quadriga (kvadriga), john wood - jednalo se však vždy o nejznámější výrobce na trhu. V dnešní době již tyto značky nelze koupit a na světovém trhu existují víceméně pouze dva hlavní hráči a to výrobce ARISTON a QUANTUM, které naleznete v naší nabídce plynových zásobníkováých stacionárních zásobníků.
Opět se jedná o podobnou variantu jako u závěsných tzv. falešných turbo ohřívačů - s odtahem spalin přes stěnu. Rozdíl je opět v litráži těchto zásobníků, kdy se tyto vyrábí od cca 110l. Vzduch je do spalovací komory těchto ohřívačů nasáván z vnější části budovy, kdy je komínová koncentrická sada instalována přes obvodovou stěnu objektu. Výhodou těchto ohřívačů je, že již nemusíte řešit spalinovou cestu (komín), jeho vložkování revize apod. U těchto modelů je však mírně snížen výkon, tak aby nedocházelo k nedostatku vzduchu ve spalovací komoře. Opět u těchto ohřívačů mluvíme o tzv. falešném turbu. Tyto ohřívače nemají ventilátor a je tak vzduch pro spalování vzduchu nasáván atmosféricky. Vhodnost instalace a mumístění spalinové cesty je opět třeba vyřešit s kominíkem, resp. s revizním technikem na spalinové cesty. Není možné instalovat spalinové cesty na jakékoliv místo - je třeba dodržet pravidla, která udávají české normy.
Někdy v budoucnu přineseme do našeho blogu ještě článek o větších plynových zásobnících velkých výkonů s odtahovými ventilátory pro průmyslové a velkokapacitní potřeby, kondenzačních plynových zásobnících na vodu atp., nicméně v tuto chvíli pokud jste dočetli až sem víte o standartních zásobnících, kde je médiem pro přípravu teplé vody plyn takřka vše.