23. 2. 2023
Elektrické zásobníkové ohřívače vody jsou nejznámější skupinou mezi ohřívači. Není snad nikdo kdo by neslyšel slovní spojení elektrický bojler. Ať už jste vlastníkem elektrického ohřívače či nikoliv, jistě jste se ve svém životě s tímto zařízením potkal(a). V dnešním článku o zásobníkových elektrických ohřívačích se však dozvíte všechny podstatné informace pro správný výběr. Existuje nespočet výrobců elektrických zásobníkových ohřívačů. Množství vyráběných typů by taky bylo obtížně spočitatelné. Způsob zapojení a typů ohřevu již však tolik není a většinou jsou tím hlavním parametrem podle čeho vybíráme. V našem strovnání se budu zabývat rozdělením dle velikosti a výkonu, rozdělením ohřívačů dle spotřeby a opět si něco málo napíšu o výrobcích. Tak hurá do toho.
Elektrické zásobníkové ohřívače vody pro svislou montáž (vertikální montáž ohřívače)
Tyto zásobníky jsou nejšastěji prodávané a kromě malolitrážních ohřívačů (o kterých bude na našem blogu samostatný článek) se bavíme o bojlerech s objemem vody od 30l. Hormí hranice objemu sice není pevně stanovena a existují i elektrické ohřívače vody až kolem 1000 litrů, nicméně my budeme v našem článku končit hranicí cca 200l. Je to z toho důvodu, že standartní velikost pro běžného uživatele elektrických ohřívačů je právě max 200l. Všechny větší ohřívače jsou pak primárně užívány v průmyslu nebo nahrazovány jinými typy ohřívačů např. NTR(R) o kterých bude opět samostatná část seriálu o ohřívačích vody.
Výhodou elektrických ohřívačů středního objemu je jejich cenová dostupnost. Jednoduchost zapojení, kdy se pouze přivede studená voda, bojler se zapojí do elektřiny a po určitém čase je připravena teplá voda pro koupání, sprchování apod. Nic ovšem není tak jednoduché jak by se mohlo zdát.
Jak je již z nadpisu vyplívající - tyto ohřívače jsou určeny pro svislou montáž tzn, že přívod studené vody a odvod teplé vody jsou ve spodní části ohřívače. studená voda je přiváděna do spodní části zásobníku, kde je topné těleso. Topná tělesa mají nejčastěji kolem cca 2kW, ale najdeme i ohřívače s tělesem 1kW, 1,5kW, 1,8kW i s tělesy výkonnějšími nebo více tělesy v jednom zásobníku. Následně je voda ohřívána na požadovanou teplotu nastavenou na termostatu daného ohřívače. (všechny ohřívače vody mají termostat k nastavení požadované teploty a tepelnou pojistku, pro případ selhání termostatu a přehřívání ohřívače nad limitní teplotu). Stačí si představit ohřívač jako takovou větší rychlovarnou konvici, která vypíná dříve než začne vařit a automaticky se spouští při poklesu teploty.
Důležitou součástí každého ohřívače na vodu je osazení pojistného bezpečnostního ventilu osazeného vždy na přívodu studené vody do zásobníku. Jedná se o tlakově uzavřený systém, proto musí být použit pojistný ventil. Ten má za úkol pomocí zpětné klapky zabránění vracení vody zpět do vodovodního systému a v případě přehřátí ohřívače, kdy neúměrně vzroste tlak v ohřívači zabránit škodám na zásobníku a rozvodech. Limitní hodnoty pojistných ventilů ve vodních rozvodech bývají 6 bar (někdy se setkáte s pojmem 6 atmosfér). Existují i pojistné ventily 8 bar pro ohřívače vody, nicméně je pak na zvážení, jestli takový pojistný ventil použít. Někdy tedy můžeme spíš uvažovat o snížení tlaku z vodovodního řádu pomocí redukčního ventilu vody (v naší nabídce naleznete taktéž), který zabezpečí to, že se nebude tlak v ohřívači zvyšovat nad limitní mez pojistného ventilu. Vysoké tlaky a nefunkčnost pojistných ventilů může v rozvodech vody z řádu stát nemálo z vaší peněženky. Většinou si totiž úniku všimnete až na vyúčtování za vodu.
Většina moderních elektrických ohřívačů má již v dnešní době univerzální rozměry závěsů a tak není problém je mezi sebou nahrazovat. Nejčastějším dotazem, se kterým se u zásobníkových ohřívačů setkáváme je - zda-li bude zákazník moci ohřívač vyměnit bez nutnosti zásahu do vodovodního řádu a bez nutnosti převrtávání otvorů pro zavěšení. Většinou musíme zákazníka zklamat s pravdivou odpovědí. Pravděpododobnost výměny "kus za kus" bez drobných zásahů (pokud tedy nevyměňujeme úplně stejný typ ohřívače) je malá. Je ale druhou pravdou, že většina výměn ohřívačů nebývá žádným strašákem a obejde se bez větších zásahů.
Mezi nejznámější výrobce můžeme zařadit českého výrobce DZD Dražice, německý STIEBEL ELTRON (dříve známý jako TATRAMAT - vyrábí se ve stejné továrně na Slovensku jen pod novou značkou STIEBEL), či desítky let prověřeného italského výrobce ARISTON. Všichni tito výrobci mají ve svých produktových řadách nespočet kvalitních, různě výkonných a vzhledově atraktivních elektrických ohřívačů pro vertikální montáž.
Elektrické zásobníkové ohřívače vody pro svislou montáž (vertikální montáž ohřívače)
Jedná se o elektrické ohřívače vody jejichž konstrukce a umístění topného tělesa umožňuje tzv. montáž na ležato. Tyto typy ohřívačů se v ničem zásadním ve způsobu hřevu neliší od elektrických svislých ohřívačů, nicméně v rámci úspory prostoru jsou někdy lepší volbou. Tyto vodorovné elektrické zásobníkové ohřívače vody se většinou montují pod strop a místo pod nimi lze pak využít. U vodorovně instalovaných ohřívačů je třeba dát pozor na přívody vody. Vždy je potřeba počítat s tím, že voda je přivedena pouze z jedné strany (to bývá uvedeno přímo u typu ohřívače). Tyto ohřívače nelze univerzálně otáčet.